حریم آسمانی در بروزرسانی خود نوشت:

چه کنیم تا فرزندی عفیف تربیت کنیم ؟

حریم آسمانی

یکشنبه، 8 دی 1392ساعت: 11:55 ق.ظ
چه کنیم تا فرزندی عفیف تربیت کنیم ؟

یکی از دغدغه های امروز خانواده های مذهبی یا شایدم سایر خانواده ها تربیت فرزندان صالح پاکدامن و عفیف است، در این مقاله سعی داریم به این موضوع بپردازیم.

کد مطلب: 2-40093

به گزارش سرویس وبلاگستان ۸دی، حریم آسمانی در بروزرسانی خود نوشت:

یکی از دغدغه های امروز خانواده های مذهبی یا شایدم سایر خانواده ها تربیت فرزندان صالح پاکدامن و عفیف است، در این مقاله سعی داریم به این موضوع بپردازیم.

در اولین قدم باید دانست دو عامل وراثت و تربیت، نقش مهم و مؤثری در پرورش سجایای اخلاقی، پاکدامنی، سعادت و خوشبختی انسان دارند. با شناخت دقیق و توجه کافی به دو موضوع وراثت و تربیت و بکارگیری دستورات صحیح و مناسب در این زمینه می‌توان صاحب نسلی پاک، سالم و سعادتمند شد.

«وراثت عبارت است از: نیروی طبیعی در موجود زنده که به وسیله آن، صفات از اصل به نسل منتقل می شود، خواه این صفات مخصوص این نسل باشد، خواه مشترک میان تمام افراد این نوع یا بخشی از آن ها باشد.» به تعبیر دیگر : « انتقال صفات و خصوصیات جسمانی، روانی و حالات و ویژگی‌ های اخلاقی و رفتاری از پدر و مادر و یا اجداد به نسل‌های بعدی». این خصوصیات و ویژگی‌ها در جهت مثبت یا منفی در افراد تاثیر می گذارند، «سلامت یا بیماری والدین، اختلالات روانی و عاطفی، عفت و یا آلودگی، سطح درک و فرهنگ، ایمان و اعتقاد، خوی و اخلاق والدین، همه و همه در زندگی انسان مؤثرند. امیرمؤمنان حضرت علی علیه السلام در بیان این امر مهم می‌فرمایند: « وقتی اصل و ریشه انسان، خوب و شریف باشد، نهان و آشکارش خوب و شریف است» و در جای دیگر می‌فرمایند: نیکوئی اخلاق، دلیل پاکی و فضیلت ریشه خانوادگی است.

بر این اساس، مراقبت‌ ها و خودسازی جسمی و روحی پدر و مادر، تقوی، عفاف و پیراستن خود از محرمات و معاصی، نقش بسیار مؤثر و مهمی در سعادت فرزند دارد. به همین خاطر است که در حدیث نبوی صلی الله علیه واله آمده است: « خوشا به حال کسی که مادرش پاکدامن باشد».

محیط تربیتی کودک، یعنی محیطی که شخص در آن متولد می‌شود و در آنجا رشد می‌ یابد نیز، در سعادت و شقاوت او بسیار مؤثر است. پدران و مادرانی که محیط مساعدی برای تربیت صحیح فرزندانشان به وجود می‌آورند و در معاشرت با آنان، گفتاری پاک و رفتاری پسندیده دارند و قدم به قدم، برنامه‌های تربیتی و فضائل اخلاقی را در پرورش فرزندان خود، مد‌نظر قرار می‌دهند، می‌توانند جوانانی از هر جهت شایسته تربیت کنند و از این طریق، اوامر الهی را اجرا و وظیفه خود را نسبت به فرزند و جامعه انجام دهند.

بسیاری از بدبختی‌های اجتماعی و آلودگی‌های اخلاقی و بی‌عفتی جوانان از محیط خانواده سرچشمه گرفته و معلول تربیت‌های نادرست و یا عدم نظارت والدین بر فرزندان است. در روایات چنین می خوانیم: «هر نوزادی بر فطرت الهی به دنیا می آید، پس پدر و مادر او را به دین یهود و نصرانی و زرتشتی گرایش می‌دهند».

بنابراین وراثت و تربیت خانوادگی، اساس شخصیت فرد را تشکیل می‌دهد و می‌تواند او را به انسانی عفیف، با اخلاق وموفق، یا انسانی فاسد، منحرف و مضر تبدیل کند. داشتن آگاهی‌های لازم از یک‌سو و التزام والدین در عمل، به رفتار عفیفانه در زندگی، از ضروریات موفقیت در این امر مهم است.

16926

adv

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>